Co sprawia, że ​​wózki dziecięce są bezpieczne?

bezpieczny wózek

Bezpieczeństwo dzieci jest najwyższym priorytetem dla każdego rodzica. Wózki zapewniają pewne i wygodne środowisko dla malucha dzięki posiadanym funkcjom, akcesoriom i dodatkowemu wyposażeniu. Warto więc wybierać takie modele, co których ma się stuprocentowe zaufanie. Jakie elementy w wózkach dziecięcych najbardziej wpływają na bezpieczeństwo?  

  1. Metalowa rama

Solidna metalowa rama zapewnia dziecku stabilną i wygodną jazdę. Jest także w głównej mierze odpowiedzialna za odpowiednie obciążenie, dzięki czemu możliwa jest równomierna jazda. Jakość metalowej ramy ma też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w czasie wypadku, gdyż jest jedynym elementem, który może fizycznie obronić dziecko przed obrażeniami.

  • Mechanizmy blokowania kół

Większość wózków ma mechanizmy blokujące na kołach. Są one niezbędne w sytuacjach, kiedy chcemy zdjąć dłonie z uchwytów, a jednocześnie mieć pewność, że dziecko nie przesunie się.

  • Szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa i dodatkowe paski zapewniają, że dziecko jest bezpieczne wewnątrz wózka i nie wypadnie z niego podczas jazdy. Działają one również jako ochrona przed nagłymi postojami lub niespodziewanymi wypadkami. Warto pamiętać o tym, żeby wybierać wózki posiadające 5-punktowe szelki z nakładkami – zapewniają one większą wygodę, a także mają na tyle skomplikowany system zamykania, że maluch nie będzie w stanie sam ich odpiąć.

  • Pętla na uchwycie

Jako dodatkowy środek bezpieczeństwa, niektóre wózki są również wyposażone w pętle wykonane z materiału lub sznurka, w które wkłada się dłonie. Jest to niezwykle przydatne na nierównych terenach, ponieważ chroni przed samowolnym zjazdem wózka ze wzniesienia nawet wtedy, gdy przez chwilę przestaniemy trzymać uchwyty.

  • Pałąk bezpieczeństwa

Większość spacerówek lub wózków wielofunkcyjnych wyposażony jest w zdejmowany pałąk, który zapewnia dziecku dodatkową ochronę przedniej części ciała. Ten drążek zapobiega przewróceniu się dziecka, a także amortyzuje siłę uderzenia podczas wypadków.

  • Osłona przeciwsłoneczna

Zasłona przeciwsłoneczna lub baldachim pozwala uzyskać przyjemny cień nawet w najbardziej upalne dni. Warto pamiętać o tym, aby nigdy nie zakrywać całego wózka, ponieważ tym samym uniemożliwia się swobodny przepływ powietrza wewnątrz gondoli.

  • Wodoodporna tkanina

W starszych modelach często trzeba wykorzystywać pokrowce, które są wykonane z elastycznego i przeźroczystego plastiku. W bardziej zaawansowanych produktach, takich jak wózki dziecięce ROAN, materiał użyty do pokrycia ramy, gondoli i baldachimu jest wodoodporny, więc dziecko pozostaje suche również podczas deszczu.