Czym jest Bitcoin i jak działa?

Bitcoin

Bitcoin to nowoczesna sieć płatności oraz nowoczesny typ pieniądza korzystający z techniki peer-to-peer. Nie występuje tutaj właściciel ani centralna kontrola – wszyscy klienci są równi, w przeciwieństwie do np.: popularnego systemu bankowego, gdzie jest zależność klient-zarządca. Kod źródłowy jednostki jest otwarty oraz zrozumiały dla każdego. Transakcje wykonywane są bez przedstawicieli takich jak banki oraz są szybkie. Ponadto można je przesłać do każdego miejsca na ziemi z dostępem do sieci Internet. Z racji, że w sieci peer-to-peer każdy zainteresowany jest równy to nikt nie może zatrzymać środków jak np. w banku bądź innej firmy płatniczej. Dysponować środkami może tylko osoba, jaka ma klucz osobisty – nikt inny nie jest w stanie dokonać transakcji, jedynie posiadacz. Nie istnieje również możliwość wycofania transakcji – raz uzyskanych Bitcoinów nie wolno nam odebrać.

Dla kogo jest bitcoin oraz jak z niego korzystać?
Z bitcoin może korzystać właściwie każdy – jest jednostką z otwartym kodem źródłowym, dzięki czemu każdy ma do niej dostęp oraz w dowolnej chwili można przekonać się jak zatem funkcjonuje. BTC stosuje zdecentralizowanej bazy informacji, jaka rozprowadzona jest między węzłami sieci peer-to-peer (P2P) do gromadzenia danych o transakcjach. System działa jako zorganizowana całość, natomiast każdy jej użytkownik może podejmować bezpośrednią interaktywność z innymi. Bitcoin jest jednostką za pomocą jakiej można kupić dobra materialne elektronicznie – w tym sensie działa na analogicznej zasadzie co znane nam waluty, np. dolary, euro lub jeny. Nowy klient nie musi rozumieć detali technologicznych – starczy zainstalować na własnym laptopie (bądź innym akcesorium z dostępem do internetu) portfel Bitcoin. Wówczas zostanie wytworzony adres Bitcoin, jaki działa na zasadach analogicznych do adresu email, z ową rozbieżnością, że jest stosowany jedynie jeden raz. Po ujawnieniu własnego adres Bitcoin znajomym, można stosować go do płatności.

Wykorzystywanie Bitcoinów
W zasadzie każdy, kto posiada laptop, może wydobywać Bitcoiny. Wyraźną inspiracją autorów owej jednostki było złoto – sposób jego zdobywania i funkcje w gospodarce. Dokładnie rzecz biorąc, Bitcoina można otrzymać, udostępniając moc obliczeniową własnego laptopa. System tworzenia kryptowaluty działa jako specyficzne perpetuum mobile – praca mikrokomputerów “górników” jest niezbędna do przeprowadzania transakcji Bitcoinami w sieci. Jest jednakże pewny haczyk, ponieważ tak rzeczywiście dla zwykłego człowieka szanse na wydobycie jednej, godnej obecnej niemal tysiąc dolarów monety, są małe. Tu niezbędna jest duża moc rachunkowa, uzyskiwana za pomocą całych farm ogromnych serwerów.

Kopanie (mining) bitcoina (BTC)
Bitcoin jest kryptowalutą działającą w oparciu o projekt consensusu Proof of Work, stosujący rolę hashującą SHA256, co znaczy że za utrzymywanie równowagi sieci, dokumentowanie transakcji, tworzenie następnych bloków transakcyjnych i wykopywanie nowych jednostek BTC odpowiadają górnicy (ang. minerzy). Trudność wydobycia (ang. mining difficulty) bitcoina dopasowywana jest co 2016 bloków (ok. 2 tygodnie) na bazie przeciętnego czasu bloku (ang. block time), jaki końcowo ma sięgać 10 minut. Gdy górnikom udało wykopać bloki w normalnym okresie krótszym aniżeli 10 min, trudność znalezienia urośnie. Podobnie, ulegnie ona obniżeniu, kiedy przeciętny okres wydobycia bloku będzie przekraczał docelowe 10 minut.

Wycena Bitcoina (BTC)
Pierwszym etapem w formułowaniu każdej wyceny jest określenie wewnętrznej wartości konkretnego instrumentu. Wartość wewnętrzna informuje nas, jaką cenę ma określone aktywo pod warunkiem, że dysponujemy wszystkimi dostępnymi danymi. Ze względu na brak tych danych musimy robić założenia oraz oszacowywać, co powoduje, że wartość wewnętrzna będzie trochę skomplikowana. W poszczególnych wypadkach takie szacunki są dość oczywiste, podczas kiedy w pozostałych same założenia już są ciężkie. Rozważmy akcje oraz ich wartości wewnętrzne udziałów. Gdy znamy zestawienia finansowe oraz obecną sytuację finansową, możemy założyć przebieg przyszłych wydarzeń oraz wykorzystywać ewentualne dochody na bazie aktualnej wartości. Różni analitycy biorą pod uwagę pozostałe założenia, co powoduje że osiągają czasami dosyć diametralnie różnorodne wyceny. Jednak są oni w stanie chociaż zgodzić się na płaszczyźnie form oceny wartości wewnętrznej, jakie są dobrze zatwierdzane poprzez literaturę skarbową.