Zakintos (Zakynthos)

Zakintos przez wielu uważana jest rajem na ziemi. Trudno się temu dziwić. Krystaliczna i błękitna woda, białe, kilkusetmetrowe klify i długie piaszczyste plaże to tylko niektóre z atutów tej grackiej wyspy. Do tego wszystkiego można jeszcze dodać wodne żółwie Caretta Caretta, które są symbolem tego miejsca. To i wiele innych atrakcji jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy kupić tani bilet lotniczy.

Co warto wiedzieć przed odlotem

Wybierając się na Zakintos i kupując tani bilet lotniczy na tę pieką wyspę, warto dowiedzieć się o niej kilku rzeczy przed odlotem.  Wyspa jest położono na Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu i jest trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu Wysp Jońskich. Wraz z pobliskimi wysepkami tworzy gminę Zakintos, w regionie Wyspy Jońskie, w administracji Peloponez. Szacuje się, że dziś ludność wyspy wynosi około 41 tysięcy stałych  mieszkańców.

Wyspa ma bogatą historię, zajmowała też słuszne miejsce w sercach wielu poetów, również u Homera. W średniowieczu wyspa wchodziła w skład Cesarstwa Bizantyjskiego, a od 1185 roku władzę nad nią sprawowało wchodzące w skład Królestwa Sycylii niewielkie Hrabstwo Kefalenii i rządzący nim od 1357 ród Tocco. W 1479 roku Zakintos została zdobyta przez Turcję, która prawie wiek  później przekazała ją Republice Weneckiej.

W XVIII wieku Zakintos była częścią greckiej Republiki Siedmiu Wysp. Nie trwało to jednak długo, bo już od 1807 roku wyspa przeszła ponownie pod władzę francuską na mocy traktatu tylżyckiego. Grecy odzyskali Zakintos dopiero po II wojnie światowej, było to we wrześniu 1944 roku. Również i to szczęście nie trwało długo. W 1953 roku trzęsienie ziemi uszkodziło ponad 90 procent budynków na wyspie.

Korzystając z oferty tanich połączeń lotniczych, warto mieć na uwadze stolicę wyspy, która również nosi jej nazwę. Właśnie tutaj mieści się największy port morski oraz liczne ośrodki turystyczne. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to Laganas, Argasi, Planos, Alikanas oraz Kieri.

W poszukiwaniu żółwi Caretta Caretta

Wyspa słynie na cały świat z jednej rzeczy. Zakintos to jedyne miejsce na Ziemi, w którym dziś żyją i rozmnażają się żółwie morskie Caretta Caretta – zagrożony gatunek. Warto kupić tani bilet lotniczy na Zakintos tylko po, aby zobaczyć to wspaniałe stworzenie na własne oczy.

Żółw może osiągnąć wielkość do 1,2 metra długości i 100 kilogramów wagi. Samica żółwia składa jaja w nocy, między czerwcem a sierpniem. Warto jest wybrać właśnie ten termin na spędzenie wakacji.

Z zakupem taniego biletu lotniczego i wakacji na Zakintos nie można zwlekać jeśli chcemy zboczyć żółwie. Co prawda, te stworzenia żyją tutaj od tysięcy lat, jednak przez rozwój przemysłu turystycznego, tracą ostatnie miejsca lęgowe. Zabójcze dla tych pięknych zwierząt są śmieci pozostawione przez bezmyślnych turystów. Szczególnie niebezpieczne są foliowe reklamówki i woreczki, które żółwie biorą za meduzy – ich pożywienie. Wiele żółwi ginie również po staranowaniu przez łodzie oraz motorówki. W celu ich ochrony, zostały stworzone specjalne akweny, po których pływanie jest zabronione.

Jeżeli zależy nam na tym, aby zobaczyć żółwie, koniecznie trzeba odwiedzić The Marine Park nieopodal Laganas, Keri oraz Gerakas. W celu ochrony żółwi na plażach, które stanowią miejsca lęgowe żółwi, zostały wprowadzone pewne ograniczenia turystyczne. Można jednak podziwiać te niesamotne stworzenia w ich naturalnym środowisku.

Jeśli nie żółwie to co? Co robić na Zakintos?

Jeśli wybierzemy tę wyspę na miejsce naszych wakacji i kupimy tani bilet lotniczy, na pewno nie będziemy narzekać na nudę. Wielbiciele spacerów i zwiedzania mogą delektować się malowniczymi widokami, błękitną, niemal przezroczystą wodą, a amatorom przygód na pewno do gustu przypadnie Zatoka Wraku. Zakintos to wyspa, którą po prostu trzeba zobaczyć od strony morza. Promem lub łodzią można dopłynąć w niemal każdy punkt wyspy. Podobnie jest właśnie z Zatoką Wraku, która jest uważana za najpiękniejsze miejsce w całej Grecji. Mówi się, że należy ją zobaczyć przynajmniej dwa razy, spoglądając w dół z urwiska oraz ze statku od strony morza. Ten widok zapadnie Wam w pamięci na całe życie. Będąc przy rejsach i przygodach, na pewno wart uwagi jest rejs statkiem pirackim. To spodoba się szczególnie najmłodszym podróżnikom. Podczas prawie 8-godzinnej wyprawy do około wyspy, poczujemy się jak prawdziwe wilki morskie.

Trudno na Zakintos znaleźć jednak zabytki, z których słynie Grecja. Większość została zniszczona. Musimy się z tym liczyć zanim kupimy tani bilet lotniczy. Nie znaczy to jednak, że nie przywieziemy do domu masy ciekawych zdjęć. Tutejsze widoki naprawdę są niebańskie.

Specjały kulinarne

Czym byłyby wakacje bez wspaniałych potraw i pysznych trunków? Wystarczy się spakować, skorzystać z oferty tanich połączeń lotniczych i kuchnia grecka stanie przed nami otworem. Nie jest chyba żadną tajemnicą, że w Zakintos, jak na prawdziwą grecką wyspę przystało, królują owoce morza, lekkie sałatki i prawdziwa, świeża oliwa z oliwek. Wszystko to można popić wyśmienitym, lokalnym winem. Dla amatorów tego trunku, winnica Calinico jest obowiązkowym miejscem na turystycznej mapie.

Wyspa słynie od lat z produkcji wyśmienitego wina. Produkuje się je tutaj od 1918 roku. Sama winnica Calinico ma rodzinne tradycje. Obecnie można w niej skosztować aż 16 gatunków różnych win, od wytrawnych, do słodkich… dla każdego coś dobrego.

Ci, którzy lubią i cenią grecką kuchnie, na Zakintos poczują się jak w domu, natomiast Ci, którzy szukają lokalnych specjałów i nowości, mogą poczuć się nieco zawiedzeni. Na wyspie podaje się to samo co w każdej greckiej tawernie. Nie oznacza to oczywiście, że jedzenie jest złe. Wręcz przeciwnie! Wszystko tutaj jest  smaczne, proste i najwyższej jakości. Doskonałe mięsa, ryby, oliwa i sery na pewno zadowolą apetyt nawet najwytrawniejszych smakoszy.

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z Grecją, koniecznie trzeba kupić tani bilet lotniczy na Zakintos i spróbować typowej, greckiej kuchni. Musaka, kleftiko, suflaki, gyros, tsatsiki, sałaty – to greckie przysmaki, które nigdzie indziej nie smakują tak wybornie jak właśnie w Grecji. Owoce i warzywa do prawidłowego rozwoju potrzebują słońca, wody oraz dobrej ziemi, a tego wszystkiego na Zakintos jest pod dostatkiem.

Szalone imprezy, a może spokojny relaks? Laganas czy Tsilivi?

Jeżeli już macie tani bilet lotniczy na Zakintos, należy wybrać jeszcze dobre miejsce noclegowe. Jeśli liczymy na spokojne wakacje, z czystym sumieniem można polecić miejscowość Tsilivi, która składa się niemal całkowicie z hoteli, restauracji oraz sklepów, a to wszystko oddalone od plaży, dzięki czemu zaznamy spokojnego wypoczynku. Jest to piękna miejscowość turystyczna, w której coś się dzieje o każdej porze dnia i nocy. W Tsilivi na pewno nie będziemy długo szukać restauracji z pysznym jedzeniem, którym będziemy mogli się delektować w ciszy i spokoju. Ta miejscowość jest całkowitym przeciwieństwem Laganas, miasta, w którym trwa wieczna impreza.

A co jeśli nie przeszkadza nam gawr i dzikie imprezy? Nie ma lepszego miejsca na dobrą zabawę w dzień i w nocy niż właśnie Laganas. Wystarczy kupić tani bilet lotniczy z Polski i po kilku godzinach już można rzucić się w wir szalonej zabawy.