Lista prezentów ślubnych – znak czasów czy weselne faux pas?

W wakacje 2018 roku światowy i polski internet obiegła wiadomość o Pannie Młodej, która tak stanowczo żądała pieniędzy od ślubnych gości, że zraziła do siebie całą rodzinę, a Pan Młody zrezygnował z zaślubin. Nie oznacza to jednak, że oczekiwania Pary Młodej co do prezentów są zabronione. Trzeba jednak robić to z wyczuciem.

Praktyczne motywacje

Osobom, które skłonne są poprzeć ideę listy ślubnych prezentów, trudno odmówić racji. Na jednym ze ślubnych forów internetowych przyszła Panna Młoda napisała, że lista prezentów ślubnych to idealne rozwiązanie zarówno dla nowożeńców, jak i dla gości. Pierwsi otrzymają to, czego rzeczywiście potrzebują, a drugim odpadną rozmyślania, jaki upominek kupić.

Faktycznie, jest to rozwiązanie nad wyraz praktyczne. Czy jednak zgodne z zasadami savoir vivre?

Wypada czy nie?

Jeśli poszukujemy prezentu na urodziny żony, męża, siostry czy mamy, wypada, abyśmy na tyle znali potrzeby i pragnienia bliskiej nam osoby, aby bez trudu udało nam się zakupić coś, co przypadnie solenizantowi do gustu. W przypadku ślubu i setki gości sprawa staje się bardziej skomplikowana. Często goście od strony Pana Młodego i goście od strony Panny Młodej przecież nie znają się, nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Trudno wtedy uniknąć sytuacji, w której Para Młoda otrzymuje dziesięć kompletów pościeli i pięć blenderów.

Z tego punktu widzenia lista prezentów ślubnych wydaje się rozwiązaniem sensownym, racjonalnym i uzasadnionym. Jak to jednak zrobić, aby było elegancko i z klasą?

Czego unikać?

Przede wszystkim sytuacją absolutnie niedopuszczalną jest naciskanie gości, aby posłużyli się listą prezentów ślubnych. Skorzystanie z takiej listy przez gości weselnych musi pozostać ich wolnym, autonomicznym wyborem, a nie koniecznością. Wywieranie presji na gościach, nawet delikatnie, jest wysoce niestosowne.

Weselna lista prezentów – więc jak to zrobić z klasą?

Najlepszą okazją do rozmowy o liście prezentów weselnych jest chwila, gdy wręczacie gościom zaproszenia ślubne. Temat ślubnych prezentów pojawia się bardzo często w tym momencie. Wtedy właśnie możecie zaproponować Waszym gościom, że jeśli chcą, mogą skorzystać ze stworzonej przez Was listy. Pamiętajcie, aby propozycja ta z Waszej strony była delikatna i subtelna oraz by pozostawić gościom wolny wybór. Na liście powinny znaleźć się upominki z różnego przedziału cenowego, aby mniej zamożni goście nie czuli się źle. Listę możecie zostawić w sklepie (w sytuacji, gdy wszystkie upominki można nabyć w jednym miejscu) lub powierzyć ją bliskiej osobie, która będzie udostępniała ją zainteresowanym i odznaczała zakupione prezenty, aby nic się nie zdublowało.